تونس نقطه ی عطف سفرم
...سفرکردن یعنی زندگی ،و زندگی عین سفراست.باید دل کند و رفت تا تجربه کرد... 
قالب وبلاگ

وین  wien(وین به معنای باد)     

وین [به آلمانی: Wien (بروزن چین) ]پایتخت کشور اتریش[Austria (انگلیسی)،   Österreich(آلمانی) ]و یکی از استان‌های نه‌گانه کشور اتریش محسوب می‌شود. این شهر در قرن ۵ پیش ازمیلادمسیح در شمال شرقی کشور اتریش بنا و به تدریج به پایتخت اتریش تبدیل شده‌است.

اتریش تا سالیان درازی هویت سیاسی مستقلی نداشت و در سده‌های میانه ، بخشی از شاهنشاهی روم بشمار می‌آمد. در پایان سدهٔ ۱۳ رودلف هاپسبورگ(هافبورگ) بر اتریش کنونی چیره شد و خاندان هاپسبورگ از آن به بعد تا قرن بیستم میلادی بر اتریش حکومت کردند.

وین پایتخت جهانی موسیقی است .وین شهری است که موتزارت، بتهوون، هایدن، شوبرت، اشتراوس، برامس و ماهلر هریک زمانی در آن سکنی گزیده اند و از زیبایی این شهر الهام گرفته اند. دانوب آبی از شمال شرقی پایتخت اتریش به سمت جنوب غربی آن روان است و غرب و شمال شهر را جنگل وین فرا گرفته است. وین به بیست و سه محله تقسیم شده است که اکثر جاهای دیدنی، هتل ها، در رینگ یک واقع اند که تحت عنوان Inner Stadt شناخته می شود.

وین سومین شهر دنیاست که دفترسازمان ملل متحد در آن قرار دارد و دفاتر بین‌المللی برخی از سازمان‌های جهانی ماننداوپک و سازمان انرژی اتمی در این شهر استقرار یافته‌است.

همچنین می توان گفت وین شهرموزه هاست.موزه ی ملکه سی سی،موزه ی هافبورگ،موزه ی شون برون و...

بافت مرکزی شهر وین بنا به درخواست دولت این کشور در سال ۲۰۰۱ میلادی از جانب سازمان یونسکو به عنوان میراث فرهنگی جهانی به ثبت رسیده‌است.

این شهر ۴۱۵ کیلومتر مربع مساحت دارد و هم اکنون جمعیت آن به ۱،۷۰۰،۰۰۰ نفر می‌رسد که از این جمعیت، در حدود ۷۰،۰۰۰ نفرایرانی می‌باشند.

 بهترین راه دیدن مکان های توریستی وین اینه که بیایی مرکز شهر(رینگ ۱)وبعد پیاده مطابق نقشه میتونی همه ی این مکان ها رو ببینی.

ما از قصر پادشاهی هوفبورگ  ( Hofburg Imperial Palace )  شروع کردیم.

 قصری که ساختنش 700 سال طول کشیده و هرگز به پایان نرسیده است. در حال حاضر موزه های "مردم شناسی"، "آلات موسیقی"، "اشیاء یافته شده در افسوس ترکیه" و موزه‌ی "اسلحه" در آن قرار دارند. موزه "جواهرات" وین هم همانجاست. از آنجاییکه هاپسبورگ‌ها(هافبورگ ها) بر کشورهای مختلفی حکمرانی می کرده اند، مجموعه ی کاملی از جواهرات اروپا را می شود در این موزه دید.

قسمتی از محوطه ی قصرپادشاهی هافبورگ

محوطه ی هافبورگHafburg

محوطه ی هافبورگ

محوطه ی هافبورگ

موزه ی ملکه سی سی هم درمحوطه ی هافبورگ قرار دارد.

ملکه سی سی در حقیقت،مظهر زیبایی در میان اتریشی هاست که می‌گویند زنی بسیار زیبا بوده از اشرافیان اتریش که در زمان خود زن مدرنی به شمار می آمده است و این خود نیز داستانی دارد مفصل.

قسمتی از موزه ی ملکه سی سی

میدان موزه یا میدان ماریاترزاMaria Teresa

يه محوطه بزرگ سرسبز داشت وچهار طرفش 4 ساختمون موزه بود.مجسمه ی ماریا ترزاmaria-teresa(فرمانروای اتریش در قرن 17 )دروسط این میدان قراردارد.

میدان ماریا ترزا

داشت یادم می رفت ،مقابل یکی از موزه ها کانتینرزردرنگی قرارداده شده بود که چند تاچشمی داشت ومیشد از اون چشمی ها تصویر تمام اشیاء داخل موزه ها رو دید و توضیحاتش رو شنید.

قسمتی دیگر از میدان موزه

یکی دیگه از سالن های اپرای وین:

ساختمان پارلمان اتریش ( Austrian Parliament Building ) 

 

ساختمان شهرداری وین Rathause

این ساختمان در سال 1885 بنا شده است ودر کنار اون هم یه پارک بزرگ وزیبا قرارداره که ما کمی اونجا استراحت کردیم.

شهرداری وین

درمقابل پارک کنارشهرداری وین ،سالن تئاترهافبورگ واقع شده است.

مقابل سالن تئاترهافبورگ

  دانشگاه وین

این دانشگاه درحدود سال ۱۳۶۵ میلادی شرو ع به کارکرده است وجزء قدیمی ترین دانشگاه های اروپا محسوب می شود.

برخی از اساتید دانشگاه وین که موفق به دریافت جایزه ی نوبل شدند،  افرادی همچون روبرت بارونی،هولیوس واگنر،هانس فیشر،کارل لندستینر ،اروین شرودینگر(فیزیکدان برجسته ی اتریشی)، ویکتورفرانس هس،اوتو لوی،کورتارد لورنز،فردریک هایک.

از دیگر اسایتد برجسته این دانشگاه می‌توان به ارنست ماخ ،فیلسوف مشهور و فیزیکدان برجسته اتریشی اشاره کرد.

داخل دانشگاه وین

یکی از کتابخانه های دانشگاه وین

مجسمه ی فرانسیسکو جوزف رئیس دانشگاه در سال ۱۸۴۹که در توسعه ی دانشگاه نقش بسزائی ذاشته است.

ذرقسمت ورودی دانشگاه درتابلویی زیبا اسامی روسای دانشگاه وین ومدت ریاست آنها از بدو تاسیس(۱۳۶۵میلادی)تا سال ۲۰۱۱ حک شده بود.

محوطه ی نگارخانه ی دانشگاه که مجسمه های اساتید و دانشجویان برجسته ی دانشگاه وین در آن قرارداده شده بود.

اروین شرودینگرفیزیکدان برجسته ی اتریشی

لودویگ بولتزمن

درقسمتی نیزتصویر ومشخصات برندگان جایزه ی نوبل از این دانشگاه ،قرار داشت.

اگه گفتید درتصویر بالایی از ۹تاعکس روی شیشه، اروین شرودینگر کدوم یکیه؟

محوطه ی حیاط دانشگاه

جالب این جاست که توریست ها می توانند به راحتی از محوطه ی دانشگاه دیدن نمایندوحتی در قسمتی ازمحوطه ی ورودی ،امکانات صوتی وتصویری قرار داده شده است که مشخصات دانشگاه را به چند زبان توضیح می ذهد.

بعد از دیدن دانشگاه وین ،به سمت کلیسای وتیو Votiv Kircheکه برج هایش از دور خودنمایی می کرد راه افتادیم.روبروی این کلیسا نیز پارک زیگموندفرویدSigmund Freud Park قرارداشت.

 Votiv Kirche

شیشه ی تعدادی ازپنجره های این کلیساآثارهنری نفیسی می باشدکه مجال توضیح آن ها در اینجا نیست.

Votiv Kirche Window

بعد از دیدن کلیسای وتیو ،درتقاطع خیابان های  Wahringer وMareria-Theresien سوارمتروشدیم(متروی U-Bahn در ایستگاهSchottentor Universitat سوارU2 شدیم) البته باید درداخل ایستگاه ،ازدستگاه های خودکار بلیط بگیری باتوجه به اینکه به کدوم رینگ ها میخوای بری ،واسه چند بار یا چند روز.

درایستگاه Karlsplatz مترو رو عوض کرده وسوارU4 شدیم و درایستگاه Schloss Schonbrunn پیاده شدیم چون میخواستیم بریم قصر شون بورون یا شون بوقون.

 Schonbrunn Palace یا به زبان آلمانیSchloss Schonbrunn (قصر شون بورون)

قصرشون بورون نیز از دیدنی ترین جاهای وین است که در دوره باروک و حدود سال 1700میلادی بنا شده است ،در زبان آلمانی شون به معنای زیبا و بورون به معنای چشمه است. 

کاخ شونبرون Schloß Schönbrunn اقامتگاه تابستانی پادشاهان اتریش در وین بوده است.

شونبرون دارای یک گلخانه بسیار بزرگ و مجهز بوده که در نوع خود بی نظیر است، صدها گونه رز در فضای باز این قصر کاشته شده که به صورت فصلی دوباره کاشته می‌شوند.

ورود به محوطه ی باز کاخ مجانی است. اما برای دیدن داخل کاخ باید بلیط گرفت. داخل کاخ اتاقهای زیادی دارد. دیوار اتاق ۳۲ آن با مینیاتور ایرانی پر شده است.  در فضای بیرونی کاخ یک باغ وحش هم هست که می گویند به یکی از دختر های شاهانی که در این کاخ بوده است تعلق داشته است.

 قصرشون برون

قصرشون برون

سقف یکی از سالن های موزه ی شون بورون

بعدازدیدن قصرشون بورون دوباره سوارمترو شدیم ودراستگاه کارل پلاتز باعوض کردن خط مترو سوار خطU1 شدیم وبه سمت دفتر سازمان ملل در وین(UNO-City ) راه افتادیم.وسط راه در ایستگاه Donaunisel نیزپیاده شدیم تا از روی پلی که مترو از روی آن می گذشت رودخانه ی دانوب(Neue Donau )  رو هم ببینیم.

UNO-City

دفترسازمان ملل دروین

برجی در کنار دفتر سازمان ملل دروین

رودخانه ی دانوب:

رودخانه ی دانوب

رودخانه ی دانوب

دوباره با مترو به مرکز شهر رفتیم تا کلیسای جامع سنت استفان St. Stephan's Cathedral رو ببینیم.

کلیسای جامع سنت استفانSt. Stephan's Cathedral

قدمتی 900ساله داشته و بسیار با اهمیت و بزرگ ترین کلیسای شهر به شمار می‌رود که درمرکزشهرقرار دارد. بخش‌هایی از این کلیسا به خاطر قدمت زیاد،هر از گاهی ترمیم و نوسازی می شود.داخل کلیسا معمولاً کمی نسبت به بیرون تاریک تر است و روشنایی آن با چراغ‌های کم نور و شمع‌ها تأمین می‌شود. بازدید از این کلیسا در تمام ساعات روز برای همه آزاد است. کلیسایی است به سبک گوتیک با 137 متر ارتفاع و 350 پله  برای رسیدن به بالاترین نقطه اش.

 

دراطراف کلیسای سنت استفان کلی مغازه هستش که برای خرید عالیه مخصوصا خرید سوغاتی.

خیابان ها و مغازه های اطراف کلیسای سنت استفان

 بعد از دیدن کلیسای سنت استفان روانه ی خیابان کارل شدیم.در این خیابان مغازه های شیک وبزرگ با جنس های مارک دار زیاده،همچنین رستوران های فراوان،رستوران کره ایی،مک دونالد،ترکی و...

خیابان کارل وین

سالن اپرای وینVienna State Opera House نیزدرخیابان opernring دیدنی بود.

Vienna State Opera House

 بنای یادبود موتزارت دروینMozart Monument :

 که در مورد موتزارت در مطلب بعدی با عنوان سفر به سالزبورگ توضیح خواهم داد.

 

 

 

 

 

[ شنبه ۱۳۹۱/۰۴/۳۱ ] [ 22:14 ] [ فاطمه آقاجانلو ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

خاطراتی از یک مسافرکوچک
www.hafam.blogfa.com
فاطمه آقاجانلو